orta gerilim

Profesyonel İş Birliği İçin Bize Ulaşın!

orta gerilim (o.g)

Orta Gerilim

Orta gerilim (o.g) 1000 volt (l kV) ile 35 000 volt (35 kV) gerilimler arasında bulunan şebeke değerleridir. Bu değerlerdeki şebekeler yüksek ve çok yüksek gerilim (Y.G)şebeke hatları ile alçak gerilim (A.G) şebeke hatlarının birbirine bağlanması amacıyla kullanılır.

Yüksek gerilimlerin (Y.G) direkt olarak son kullanıcı olan abonelere verilmesi izolasyon ve can güvenliği açışından sorun yaratır. Bu nedenle yüksek gerilim şebekelerinden gelen akım son kullanıcı için uygun değerlere indirilerek orta gerilim (o.g) şebekelerine bağlanır. Orta gerilim (o.g) şebekeleri şehirledeki yaşam alanlarına ve sanayi bölgelerindeki çalışma alanlarına elektrik enerjisinin ulaştırılmasında kullanılır. Orta gerilim (o.g) panoları şehirlerin girişindeki dağıtım trafolarına bağlanarak buradan abonelere yani son kullanıcılara ulaştırılır.

Ülkenizde kullanılan orta gerilim şebekelerinde genellikle 10, 15 ve 33 kV’lık gerilim trafoları kullanılmaktadır. Orta gerilim (o.g) şebekelerinde kullanılan enerji nakil hatlarının (ENH) uzunluğuna göre hat gerilimi hesaplanarak tespit edilir. Buna göre şöyle bir genelleme yapabiliriz. 10 km’ye kadar olan mesafelerde 3 ile 10 kV, 20 ile 30 km arasındaki mesafelerdeki hatlarda 10-20 kV, 30 ile 70 km arasındaki mesafelerde 20-35 kV’lık gerilimler kullanılması uygun görülürken 70 km’yi geçen mesafelerdeki hatlarda ise yüksek gerilimler (Y.G) kullanılmaktadır.

Orta gerilim uygulamaları profesyonel ve alanında uzman ekiplerimiz tarafından ulusal ve uluslararası ölçeklerde tam memnuniyet ilkesiyle gerçekleştirilmektedir.

Eğer siz de avantajlı fiyat ve alanında uzman ekiplerimizin uyguladığı çözümlerimizden faydalanmak isterseniz lütfen bizimle iletişime geçin.