temel topraklama,topraklama,topraklama firmaları,topraklama fiyatları,bina topraklaması,bina temel topraklaması

Profesyonel İş Birliği İçin Bize Ulaşın!

bina temel topraklaması

Bina Temel Topraklaması

Bina temel topraklaması, inşaat halindeki binanın temeli atıldıktan hemen sonra yapılmalıdır. Temel topraklama yapmak için, topraklama firmaları tarafından imalatı yapılan en iyi topraklayıcı galvanizli çelik, bakır kaplamalı çelik, bakır çubuk veya som bakır çubuklar kullanılır.

Bu topraklama malzeme fiyatları kullanılan malzemeye göre değişir. Temel topraklama işlemi yapılırken her tarafı beton içinde kalacak şekilde yapılarak binanın dış duvar temellerine yada temelin içerisine yerleştirilir. Temel hasırı döşenmiş binalarda beton dökülmeden hemen önce galvaniz şeritleri özel bağlantı aparatlarıyla temel hasıra bağlayarak uygulanır, bu işlem binada kullanılan demirin oluşturduğu statik enerjiyi toprağa iletir, uygun yerlerden bağlantı noktaları çıkartılır. Temel demirin etrafı bu şekilde çevreleyerek temel topraklama tamamlanır.

Bu yapılan topraklama aynı zamanda koruma topraklamasıdır. Koruma topraklaması insanların can güvenliğini sağlayan bir topraklamadır. Aynı zamanda aletlerinde zarar görmesini engeller ve aletler üstünde oluşacak kalıcı yüksek gerilimleri düşürür ve toprağa iletir.

Bina Topraklaması

Bina topraklamasına yapılırken, topraklama malzemelerinin toprağa iyice temas etmiş olmasından emin olmamız gerekmektedir. Toprak kuru veya taşlı ise taşlardan ayıklanıp daha iyi bir zemin hazırlanır. Toprak çamur haline getirilerek topraklayıcı bu çamurla sıkıştırılır. Bağlantı yerlerinden civata ile sağlam bir şekilde bağlanır. Gevşek olmamasına dikkat edilmelidir. Topraklayıcıların yayılma direnci kendi uzaklıklarına ve kesitlerine bağlıdır. Bakır levha veya topraklayıcıdan binaya çekilen topraklama kablo rengi genelde yeşil-sarı, kesiti ise binaya çekilen nötr hattının kesitinin yarısı veya yarıdan fazlası çekilmelidir.

Örneğin; binaya giren besleme kablosu iletkeni kesiti 3 x 50 +35 ise nötr hattı 35 mm’ liktir. Bunun yarısı çekilen topraklama kablosu 16′ lık ya da 25′ lik olmalıdır. Pratikte böyle yapılmaktadır. Çekilen topraklama tesisatı bina içindeki dağıtım panosuna kadar çekilip topraklama barasına bağlanır. Buradan abonelere güçleri oranında belirli kesitlere göre dağıtım yapılır. Topraklama kablosu çekilirken mekanik zorlamalara karşı dikkat edilmelidir. Duvarların geçişlerinin, tabanların döşenmesinde, korozyona karşı korumada kolaylıkla ulaşılabilmeli, kimyasal etkilere karşı korunmalıdır.

Bina topraklama uygulamaları profesyonel ve alanında uzman ekiplerimiz tarafından ulusal ve uluslararası ölçeklerde tam memnuniyet ilkesiyle gerçekleştirilmektedir.

Eğer siz de avantajlı fiyat ve alanında uzman ekiplerimizin uyguladığı bina topraklama çözümlerimizden faydalanmak isterseniz lütfen bizimle iletişime geçin.